Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Mistrzostwa Europy Kiteracing 2013 - oświadczenie PSKite

Mistrzostwa Europy Kiteracing 2013 - oświadczenie PSKite

Drukuj PDF

W związku z historycznymi decyzjami podjętymi przez Komisję Regatową podczas tych regat umieszczamy oświadczenie Zarządu PSKite a poniżej niego komentarze zawodników biorących w nich udział.

Gratulujemy polskim zawodnikom dobrych wyników na Mistrzostwach Europy rozegranych we Włoszech w zeszłym tygodniu. Agnieszka Grzymska uplasowała się tuż za podium na 4 miejscu, Błażej Ożóg zajął 6 miejsce (3 miejsce w grupie poniżej 21 lat), Tomek Janiak 10 miejsce (Mistrz Europy kategorii masters). Sensacyjnym Mistrzem Europy został 15-letni Oliver Bridge a jego matka Steph – Mistrzynią Europy.

Zawody obfitowały w emocje nie tylko na wodzie. Już wcześniej pojawiły się wątpliwości związane z deskami Temavento produkowanymi we Włoszech. Spodziewano się protestów mających na celu wyjaśnienie czy deski te spełniają przepisy klasowe Formuła Kite IKA. Maks Żakowski jest jedynym polskim zawodnikiem pływającym na tych deskach. Na miejscu, wiedząc o wątpliwościach, poprosił producenta desek o pomiar i akceptację do regat. Właściciel TMV potwierdził, że deska Maksa spełnia przepisy klasowe. Drugiego dnia okazało się to niezgodne z prawdą. Komisja regatowa uznała wszystkie deski TMV z numerem od 31wzwyż za niezgodne ze wzorcem przekazanym IKA podczas rejestracji sprzętu produkcyjnego. Tym samym 19 zawodników startujących w ME dostało dyskwalifikacje za dotychczasowe wyniki, włączając w to Maksa Żakowskiego, co przekreśliło ich szanse na dobry wynik. Producent przeprosił za zajście i zobowiązał się wymienić wszystkie deski powyżej numeru fabrycznego 30. Osobom, które chcą kupić używane deski Temavento 2013, radzimy unikać tych z numerem od 31 wzwyż nie spełniających norm.  
Aktualnie IKA prowadzi dochodzenie czy niezgodność z przepisami była błędem producenta czy jego celowym działaniem.

Komisja Regatowa składająca się z członków ISAF i IKA dała bolesny dla niewinnych zawodników, ale jasny sygnał, że będzie walczyć o rywalizację fair play, przestrzeganie ustalonych reguł,  a osoby próbujące obejść przepisy będą surowo ukarane.

Kiteracing jest jedyną klasą żeglarską ISAF, która nie jest oparta na monotypie i tym samym dopuszcza różnych producentów sprzętu gwarantując dynamiczny rozwój. Ostateczna decyzja komisji regatowej podjęta po proteście zawodników pokazała, że istotą sportu jest sprawiedliwa rywalizacja a zawodnicy nie będą biernie się przyglądać próbom łamania przepisów.

 PSKite docenia trudną, ale obiektywną decyzję komisji regatowej i popiera przekaz rywalizacji fair play.  Jesteśmy przekonani, że były to przełomowe regaty, po których żaden producent nie odważy się wypuszczać na rynek sprzętu niezgodnego z przepisami klasowymi Formuły Kite IKA  i żaden niewinny zawodnik nie będzie musiał ponosić tego konsekwencji.

Mamy nadzieję, że na Mistrzostwach Świata w Chinach do sukcesów Błażeja i Tomka dołączy Maks.

Zarząd PSKite.

Wywiady z uczestnikami:

http://www.sieplywa.pl/siewie/6415/Podsumowanie_ME_kiterace_komentarz_zawodnikow

 

 

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.

Logowanie

Kalendarz zawodów

maj 2022
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości