Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Powołano Polski Związek Kiteboardingu PZKite

Powołano Polski Związek Kiteboardingu PZKite

Drukuj PDF

Kiteboarding jest w Polsce jednym z dynamiczniej rozwijających się sportów. Każdego  sezonu nad polskim morzem zaobserwować można napływ nowych amatorów latawca z deską, uczącychsię w licznych szkołach rozsianych po całym wybrzeżu. Dla wielu osób kiteboarding stał się pasją i sposobem na życie. Wśród nich wyłoniła się również grupa osób uprawiająca ten sport profesjonalnie. Od 2006 roku organizowane są zawody z cyklu Pucharu Polski i Mistrzostw Polski pod nazwą Ford Kite Cup. Na przestrzeni lat, z kameralnych, freestylowych zawodów, Ford Kite Cup stał się największym tego typu projektem w Polsce, a od 2010 roku obok Freestylu rozgrywać zaczęto także kiteracing. W zawodach swoją karierę sportową zaczynali najlepsi polscy kitesurferzy.

Na arenie międzynarodowej szczególnie wyróżniają się Mistrzyni Świata z 2012 roku i aktualna Wicemistrzyni Świata we Freestylu, Karolina Winkowska, zeszłoroczny zdobywca pierwszego miejsca w Pucharze Azji we Freestylu na Filipinach, Victor Borsuk, oraz czołowi zawodnicy w konkurencji kiteracing: Agnieszka Grzymska, Maksymilian Żakowski, Błażej Ożóg i Tomek Janiak.

Z uwagi na tak dynamiczny postęp polskich zawodników oraz narastający popyt na naukę kitesurfingu, powołano Polski Związek Kiteboardingu (w skrócie PZKite). Prezesem Zarządu został Łukasz Ceran. Statutowy cel działania związku to popularyzacja kiteboardingu w Polsce oraz podnoszenie poziomu sportowego i wspieranie zawodników.

W bieżącym roku działalność PZKite skupi się głównie na propagowaniu kitesurfingu jako bezpiecznego sportu. Związek przedstawi program szkolenia dla szkół i instruktorów, co pozytywnie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa zarówno osób uczących się, jak i zaawansowanych kitesurferów. Ponadto PZKite ogłosi kalendarz zawodów na sezon 2014, w którego skład wejdą m.in. coroczny Puchar Polski i Mistrzostwa Polski Ford Kite Cup czy pierwszy raz rozgrywane w Polsce Mistrzostwa Europy w konkurencji Race w Mielnie. Kolejnym z zadań PZKite będzie dążenie do wprowadzenia kitesurfingu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku.

Będzie to na pewno pracowity rok dla nowopowstałej organizacji.

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.

Logowanie

Kalendarz zawodów

maj 2022
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości