Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Coroczne spotkanie członków IKA

Coroczne spotkanie członków IKA

Drukuj PDF

Jako świeżo upieczony członek IKA, PSKite otrzymało zaproszenie na coroczne zgromadzenie członków klasy Kiteboarding (The Annual General Meeting of the International Kiteboarding Class Association, w skrócie AGM), które odbędzie się w dniach 6.11.2010 w Atenach. Zgromadzenie jest połączone z coroczną konferencją ISAF, która odbędzie się w tym samym miejscu.

Jednym z głównych punktów spotkania będzie uregulowanie kwestii sprzętu wykorzystywanego w dyscyplinie Kite Race. Nawet na naszych krajowych zawodach, różnice w możliwościach desek i latawców seryjnych (o deskach typu twintip nie wspominając) i przygotowanych specjalnie na konkretne zawody, są widoczne na pierwszy rzut oka. Na zawodach rangi europejskiej lub światowej wyścig zbrojeń pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy, często wygrywa najnowsza technologia, a nie umiejętności żeglarskie. Nawet najlepsi zawodnicy bez wsparcia producenta sprzętu i sporego budżetu są skazani na zamykanie stawki.

 

Od pewnego czasu zwiększają naciski na organizację odpowiedzialną za przygotowywanie przepisów, czyli IKA, mające na celu wypracowanie przepisów, które ów wyścig zbrojeń ograniczą. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym startować na porównywalnym sprzęcie, który nie będzie przestarzały po dwóch miesiącach regat, a zawodnicy będą mogli skupić się na istocie tego sportu, czyli ściganiu się na wodzie, a nie na wysyłaniu czeków shaperom.

Co ciekawe, do grupy nacisku przyłączyli się również producenci sprzętu, zmęczeni już chyba pogonią za coraz to szybszymi i w konsekwencji już absurdalnie szerokimi deskami race (w marcu 2010 średnia szerokość deski race wynosiła ok. 60 cm, w sierpniu najszybsze deski przywiezione przez team Northa miały już 80 cm szerokości). Jasne określenie klasowych przepisów dot. sprzętu jest też jednym z warunków pojawienia się kite race na olimpiadzie. Część z nas miała już okazję podczas przystanków KTE, brać udział w kuluarowych i, póki co, nieoficjalnych dyskusjach na ten temat.

Wstępna propozycja wypracowana w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wygląda następująco:

 • podstawowy ranking w kite race w 2011 będzie nadal prowadzony w formule open (tzn istotnych bez ograniczeń dot. sprzętu)
 • powstanie ranking dodatkowy dla sprzętu seryjnego spełniającego ograniczenia klasowe (w dalszej części opiszę propozycję tych organiczeń)
 • w 2012 podstawowy ranking będzie dotyczył sprzętu seryjnego, być może dla sprzętu open powstanie dodatkowy ranking

W zakresie ograniczeń sprzętu wygląda następująco:

 • maksymalna długość: 190 cm
 • maksymalna szerokość: 70 cm
 • maksymalna długość stateczników: 50 cm
 • maksymalna ilość desek używanych na zawodach/imprezie (per event): 2
 • maksymalna ilość latwaców używanych na zawodach/imprezie (per event): 4
 • minimalna ilość wyprodukowanych desek konieczna do uzyskania statusu deski seryjnej: 50

Wyżej wymienione ograniczenia w tym kształcie lub w innym (ostateczna decyzja zostanie podjęta w listopadzie przez AGM) uzupełnią dotychczas istniejący przepis ograniczający długość zestawu linki plus latawiec (od końca chicekloopa do najdalej wysuniętego punktu krawędzi natarcia) do 45 metrów.

Jeżeli macie rzeczowe uwagi lub pytania dot. ww propozycji - bardzo proszę o pisanie na forum lub bezpośredni kontakt. Potwierdzenie, że propozycja IKA jest sensowna i zupełnie się z nią zgadzacie, będzie równie cenne - każdy głos w tej sprawie będzie cenną składową opinii polskiego środowiska kitesurferów.

Jeżeli uważacie, że są inne ważne sprawy do ustalenia na AGM przed sezonem 2011 - również proszę o sygnał. Do 10 października mamy możliwość zgłaszania tematów do dyskusji i ewentualnego przygotowania do głosowania na AGM.

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.

Logowanie

Kalendarz zawodów

maj 2022
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości