Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Stanowisko PSKite w sprawie projektów ochrony obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka

Stanowisko PSKite w sprawie projektów ochrony obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka

Drukuj PDF

Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu PSKite jest reprezentantem pasjonatów tego sportu w Polsce – zawodników, instruktorów i osób pływających rekreacyjnie. Stowarzyszeni skupia również szkoły kiteboardingowe prowadzące zawodowo kursy szkoleniowe.
Kiteboarding jest sportem ekologicznym  – potrzebuje wiatru i wody.  Miłośnicy kiteboardingu wykazują pro ekologiczne postawy – dbają o środowisko, sprzątają  plaże i wodę, pilnują porządku na wodzie i asekurują siebie nawzajem, a także inne osoby uprawiające sporty wodne. Instruktorzy Szkół kitesurfingu pełnią w trakcie sezonu letniego funkcję ,,Społecznych Ratowników” co znacząco podnosi bezpieczeństwo wodniaków w rejonie Zatoki Puckiej.
Środowisko kiteboardingowe jest za pozostawieniem otwartego ruchu jednostek na Zatoce Puckiej.

[AKTUALIZACJA 20.12.13] relacja z konsultacji

Dbając o środowisko jesteśmy za wprowadzeniem ograniczenia prędkości jednostek motorowych  w strefie 200m od brzegu z wyłączeniem akcji  asekuracyjnych i ratunkowych. 
Poruszanie się po za tą strefą powinno być wolne dla jednostek o różnym napędzie: żaglem, silnikiem, siłą mięśni i latawcem.
Dodatkowo jesteśmy za rozszerzeniem tej strefy „ograniczonej prędkości dla jednostek motorowych” w okolicy Suchych Rew do 400m od brzegu.

Windsurfing od 20 lat, a kiteboarding od 10 lat mocno przyczynił się do rozwoju turystycznego i ekonomicznego  regionu,  nie wpływając negatywnie na środowisko. 

Mamy nadzieje, że Urząd Morski z którym środowisko osób związanych ze sportami wodnymi współpracuje od lat wprowadzi takie zapisy prawne które nie zniweczą  wspólnych osiągnięć ostatnich 20 lat. Chcielibyśmy również zwrócić uwagę, żeby w zapisach Urzędu Morskiego istniały zapisy dotyczące napędu latawcem.

Zarząd PSKite

[AKTUALIZACJA 20.12.13] relacja z konsultacji:
Zapraszamy do relacji Pauliny Ziółkowskiej, ktorej pięknie dziękujemy za trzymanie ręki na pulsie.

Relacja z  konsultacji społecznej  w  UM  -  19.12.2013
Obecni Reprezentacji środowiska  kite:
Paulina Ziółkowska, Dorian Krzystanek, Mateusz Zieliński ( członkowie  komisji d/s szkolenia PSKite)  oraz  Maciej  Szulik  (ABC  surf)
Obecni  przykładowi działacze/ społecznicy/ samorządowcy przeciwni wprowadzeniom  zakazów :
Wojtek Brzozowski, burmistrz  Jastarni, v-ce wójt Kosakowo, przedstawiciele  "Nasza Ziemia" (gmina Kosakowo -Rewa), działacze Pomorskich środowisk Żeglarskich, kapitanat Władysławowo,organizatorzy "Marszu Śledzia", reprezenci związków i ogranizacji motorowodnych,  nart wodnych  i wake i inni. (ZDECYDOWANA  WIĘKSZOŚC  ok.90% )
Przeciwni: ekolodzy i ornitolodzy  ( ZDECYDOWANA MNIEJSZOŚĆ na  SALI)
USTALENIA z dzisiejszej KONSULTACJI:
1.Obszar proponowany do  objęcia zarządzeniem DUM ograniczony jest  brzegiem Zatoki Puckiej od miejscowości  Rewa do miejscowości Kuźnica zamknięty linią Suchej Rewy (Ryf Mew) stanowiący tzw. Zatokę Pucką Wewnętrzną.
2.Zatoka Pucka zostaje otwarta dla jednostek z o napędzie żaglowym, motorowym i ręcznym.
3.Rejony ujść: rzeki Płutnicy i rzeki Redy oraz strefa wzdłuż połowy Suchej Rewy, obszary szczególnie cenne ze względów przyrodniczych, stanowiące ok. 1% powierzchni Zatoki Puckiej, podlegać będą ograniczeniu w dostępie wszelkich jednostek.
4.Dopuszcza się na Zatoce Puckiej ruch jednostek o napędzie motorowym. Dozwolone są prędkości dla pływania w stanie wypornościowym.  To znaczy, że nie dopuszcza się  jednostek  motorowych z prędkościami powodującymi przejście w ślizg. Ograniczenie nie dotyczy działań w stanie zagrożenia życia i uprawnionych służb wykonujących zadania,  oraz łodzi asekuracyjnych, trenerskich ( zgłoszonych kapitanowi portu)     
5.Legalna działalność rybacka nie podlega ograniczeniu.

 WĄTPLIWOŚCI:
- nie określono pojęcia "połowa" Mewich Rew
- wyklucza się  poruszanie się jednostek "rekreacyjnych" o napędzie motorowym.

DALSZE  KROKI:
- Oficjalne  stanowisko  IM będzie opublikowane  w poniedziałek w  zakładce "Ekologia Wód".
- Kolejne  spotkanie:  ostatnia konsultacja  społeczna :  9 stycznia 2014  godz.  9.00  Hotel  Orbis  Gdynia
- Do  końca  stycznia można  będzie  jeszcze oficjalnie  wystosować  uwagi, składać wnioski oraz  propozycje  rozwiązań.
Maile można wysyłać na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.   lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
- 1  marca  nastąpi  przedstawienie  dokumentu po  konsultacjach i  oddane  w  ręce recenzentów na  kolejne  2 m-ce  (  tego najbardziej  się obawiamy ).
- W  czerwcu dopracowany i zamknięty projekt ma  znaleźć  się  w  Warszawie.
Stanowisko PSKite  w  formie pisemnej   przekazałam  na ręce   D-ra  UM  w  Gdyni oraz  D-r IM i zostało przyjęte przychylnie.

pozdrowienia  Paulina

Tutaj pokonsultacyjne njusy telewizyjne: 
http://www.tvn24.pl/ekolodzy-dogadali-sie-ze-sportowcami-nie-bedzie-zamkniecia-zatoki-puckiej,381045,s.html#autoplay


 

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.

Logowanie

Kalendarz zawodów

maj 2022
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 51 gości