Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zawody Relacje Ocena zawodów sezonu 2011 w Polsce

Ocena zawodów sezonu 2011 w Polsce

Drukuj PDF

Drugi rok działalności PSKite już za nami, przyszła więc pora na podsumowanie sezonu, jako że jednym z celów działalności stowarzyszenia jest ocena patronowanych przez PSKite zawodów kitesurfingowych.  Kalendarz 2011 zawierał następujące imprezy: cztery edycje Ford Kite Cup zakończone Mistrzostwami Polski we freestylu i racingu w Juracie, Info Sys Molo Surf Puchar Polski Racing Chałupy 6, Ergo Hestia Sopot Mistrzostwa Europy w Racingu oraz Sony Vaio Mistrzostwa Polski Wave. Kultowa impreza Summer Kite Festival (Sea&Sky) w Międzyzdrojach miała przerwę w tym sezonie (podyktowaną wycofaniem się sponsora głównego), ale  za to wzięliśmy udział w regatach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej(racing).


Chcielibyśmy przypomnieć wszystkie zawody i zaprezentować ich ocenę dokonaną przez samych uczestników, gdyż wyszliśmy z założenia, że to właśnie zawodnicy będą najlepszymi ekspertami od oceny. Dziękujemy im za komentarze i wierzymy, że przekazane opinie przyczynią się do poprawy kolejnych edycji i będą miały wpływ na zwiększenie frekwencji.

Chcieliśmy również podziękować  pięknie organizatorom  za trud jaki włożyli w przeprowadzenie tylu imprez. To dzięki Wam polskie zawodniczki i zawodnicy mieli okazję do szlifowania swoich umiejętności  i rywalizowania w świetnie zorganizowanych imprezach. Szczególnie ważne było to dla zawodników racingu, którzy bez startów w Polsce  nie odnieśliby takich sukcesów na arenie międzynarodowej. Nie będziemy gołosłowni i niech cyfry poprą naszą tezę. W tym roku odbyły się 63 wyścigi w ciągu 15 dni Pucharu Polski. W światowym cyklu PKRA przeprowadzono 35 wyścigów w ciągu 19 dni Pucharu Świata. Biorąc pod uwagę lokalizację miejsc rozgrywania zawodów te cyfry powinny być zupełnie odwrotne. Tym bardziej należą się wielkie słowa uznania dla polskich organizatorów, dyrektorów, sędziów, beach marshali oraz pomocy technicznej. Jeszcze raz wielkie dzięki!

Cieszymy się bardzo, że mimo ekonomicznego kryzysu pukającego do naszych drzwi wcale nie ubyło imprez.

To był już szósty sezon Ford Kite Cup - największego cyklu kitesurfingowego w naszym kraju. Tradycyjnie przeprowadzono cztery edycje. Nowy regulamin został uzgodniony z PSKite. Myślimy, że sprawdził się dobrze i pomógł we  współpracy. Zawodnicy odczuli to na pewno in plus podczas odbierania nagród finansowych. Odnosimy wrażenie, że poziom organizacyjny i sportowy FKC jest co roku coraz lepszy a tegoroczna  atmosfera wyjątkowa - tak dobrze jeszcze nie było. Już nie możemy się doczekać kultowego zdania dyrektora Mirka Stępniewskiego „Witam wszystkich” wypowiadanego na otwarcie FKC pod pomarańczowym namiotem na kemping Chałupy 3 (cytat autorstwa Filipa Porzucka). Zwolenników racingu przybywa, ale my chcielibyśmy bardzo powiększenia frekwencji  we freestyle. Czekamy na sugestie jak zachęcić zwolenników stylu dowolnego do liczniejszego udziału w tak naprawdę jedynych dla nich zawodach PP.

Relacje zawodników z FKC:
http://pskite.pl/index.php/zawody/relacje/69-ford-kite-cup-2011-rewa-polski-hardcore.html

http://pskite.pl/index.php/zawody/relacje/68-ford-kite-cup-2011-rewa-relacja.html

http://pskite.pl/index.php/zawody/relacje/65-relacja-z-fkc-chaupy-13-15052011.html

http://pskite.pl/index.php/zawody/relacje/77-mistrzostwa-polski-fkc-2011-jurata-relacja.html

oraz więcej zdjęć, relacji i filmików na stronie:
http://www.fordcup.pl

Rewelacyjne filmiki Łukasza Balińskiego aka „Mleczny”:

Chałupy: http://vimeo.com/24080189

Rewa: http://vimeo.com/26061235

Łeba: http://vimeo.com/26868614

Jurata: http://vimeo.com/28640050

Po raz trzeci rozegrały się regaty Molo Surf na Chałupach 6. Zawody u „Mola” organizowane przez jego szkołę windowane są na światowy poziom. Impreza ta miała w poprzednich latach rangę Mistrzostw Polski w racingu. Zebrane doświadczenia były widoczne w tegorocznej edycji. Sprawdźcie wyniki! Gratulujemy Mariuszowi Kowalewskiemu nowej bazy i świetnie przeprowadzonych regat PP dzięki pomocy jego doświadczonego zespołu.

Relacja: http://www.molosurf.com/news/19-infosys-molosurf-pp-kite-race-rozegrany-!!!.html

Sopot był miejscem rozegranie pierwszych w historii Mistrzostw Europy IKA w racingu Ergo Hestia Cup. Przypomnimy, że rok temu odbył się finał Pucharu Europy KTE w Świnoujściu, jednak tamte zawody nie miały rangi mistrzowskiej. Organizatorem ME 2011 był Sopocki Klub Żeglarski. Klub z wielkimi tradycjami i sukcesami – łatwo więc się domyślić, że zawody te zostały ocenione przez naszych zawodników jako jedne z najlepszych. Ideą regat było pokazanie światu, że windsurferzy i kajciarze mogą startować we wspólnej imprezie. Mimo marnych wiatrów uczestnicy pokazali klasę i udowodnili, że potrafią pływać w trudnych warunkach.
Relacje: http://www.ergohestiacup.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=43&Itemid=168&lang=pl

Galeria foto: http://skz.sopot.pl/#/galeria/1-47-1915/Ergo Hestia Cup.html

oraz produkcja Dzida.com: http://vimeo.com/27111641  http://vimeo.com/26988913

Pod koniec lipca mieliśmy poważne zamieszanie z organizacją Mistrzostw Polski w racingu. Z przyczyn niezależnych od organizatora i PSKite impreza została odwołana. W tej sytuacji z kołem ratunkowym pojawiła się agencja Eureka i Bo-sport czyli organizatorzy „Forda”. Michał Zieliński  zadeklarował  zorganizowanie Mistrzostw na ostatniej edycji FKC w Juracie. W ten sposób do bałtyckiego kurortu zjechali się najlepsi zawodnicy freestyle i racing, by rywalizować we wspólnej mistrzowskiej imprezie.
Wyniki oraz pełna lista Mistrzyń i Mistrzów Polski 2011: http://pskite.pl/index.php/zawody/wyniki.html

Bardzo ciekawą inicjatywą wykazał się Łukasz Koński, który przygotował pierwsze w historii polskiego kitesurfingu mistrzostwa w ujeżdżaniu fal. Dyscyplina ta ma coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Z oczywistych powodów MP Wave pod nazwą Sony Vaio Kite Wave Challenge mogły być rozegrane jedynie na odpowiednią prognozę. Neptun okazał się łaskawy - dmuchnął wiatrem i falami w drugiej połowie września. Mistrzostwa trwały tylko jeden dzień ale wystarczyło to na wyłonienie króla fal 2011.
Relacja: http://pskite.pl/index.php/zawody/relacje/82-mp-wave-2011-sony-vaio-kite-wave-challenge.html
Dodatkowym
pomysłem podczas tej imprezy było skręcenie pełnometrażowego filmu pokazującego instrukcje na spędzenie udanego urlopu. Film pod tytułem „Urlop” pokazywany jest aktualnie w Multikinach.

Ostatnimi zawodami tegorocznego sezonu była 60 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej organizowana przez Yacht Klub Stal w Gdyni. Regaty otwarte są dla wszystkich klas żeglarskich. W zeszłym roku walczyli w niej windsurferzy RSX a w tym roku pojawili się rejsiarze. Początkowe przerażenie żeglarzy udało się zamienić w zainteresowanie naszą dyscypliną sportu.
Relacja: http://pskite.pl/index.php/zawody/relacje/83-60-bkitna-wstga-zatoki-gdaskiej.html

Nagrody w zawodach patronowanych przez PSKite okazały się równie atrakcyjne jak ilość zawodów. Z niemałą satysfakcją możemy napisać, że dzięki naszej koordynacji podział nagród finansowych był jasny i sprawiedliwy. Nie mieliśmy najmniejszych reklamacji dotyczących podziału nagród finansowych. Żałujemy, że nie dopilnowaliśmy ceremonii zamknięcia w Juracie na FKC, ale dokładnie taka sama wpadka zdarzyła się  na Błękitnej Wstędze, a więc organizatorom z 60-letnim doświadczeniem. Za rok będziemy bardziej baczni i będziemy dbać by ta istotna część zawodów była przeprowadzona na najwyższym poziomie.

Ocenione zostały wszystkie zawody choć w nierównomiernej ilości. Niektóre miały aż 8 ocen a MP Wave tylko jedną.

Pozwolimy sobie jeszcze podkreślić, że w Pucharze Polski PSKite 2011 udział wzięło w sumie 89 zawodników. W celach statystycznych wymienimy szczegóły:
28 freestylowców – 5 pań i 23 panów (w tym 6 mastersów i 7 młodzików);
39 rejsiarzy – 3 panie i 36 panów (w tym 17 mastersów);
22 poskramiaczy fal – w tym roku byli to tylko sami faceci (w tym 5 mastersów).
Pojawiło się również 18 obcokrajowców w tym 3 kobiety i 15 mężczyzn.

Która impreza była najlepiej ocenioną? Która według zawodników PSKite miała najlepszą organizację, jedzenie itd?
Warto zwrócić uwagę, że na ostateczne wyniki miały wpływ również subiektywne elementy „poza sportowe” tak jak choćby lokalizacja spotu, charakter zawodów czy ilość oceniających.
Zdajemy sobie sprawę, że nie są to najbardziej obiektywne analizy ale zainteresowani będą mogli dostrzec pewne zależności, zjawiska, ciekawostki.
Szczegółowe komentarze i sugestie zawodników zostały przedstawione na forum PSKite oraz zostaną wysłane do wszystkich organizatorów.

Jeśli artykuł ten i oceny zawodników przyniosą spodziewane przez nas efekty za rok przygotujemy doskonalsze arkusze.
Artykuł ten rozsyłamy do wszystkich organizatorów wraz ze szczegółowymi komentarzami samych zawodników. Indywidualne komentarze uczestników są opublikowane na wewnętrznym forum PSKite.

Zapraszamy do przeanalizowania poniższych diagramów i tabelek:

 

 

Komentarze  

 
0 #1 Adam Szymański 2011-11-20 11:46
Zapraszam do dyskusji nt. minionego sezonu i płynących z niego wniosków na nadchodzący:
pskite.pl/index.php/forum/5-forum-gowne/582-polskie-zawody-2011-w-komentarzach-zawodnikow.html
 

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.